LATE

Saturday / 02:20

Pôvodne inštrumentálny progressive metalový projekt z Bratislavy pod názvom Light at the End založili v roku 2012 gitarista Patrik Kovár a bubeník Ján Hyža s myšlienkou priniesť niečo nové na slovenskú metalovú scénu, kde je tento hudobný žáner naozaj ojedinelý. Vyznačuje sa najmä sofistikovanou kompozíciou – prelínaním konceptov a zmenami v rytmike, tempách či náladách.

    Samotný projekt si tiež prešiel viacerými zmenami. Postupne sa k dvojici pripojil druhý gitarista Michal Žiak, basgitarista Martin „Vaco“ Vacula a kapela tak mohla začať tvoriť a nahrávať prvé demo nahrávky. Menili sa tak isto aj priestory na skúšanie až po samotný názov, ktorý aktuálne tvoria iniciálky z pôvodného názvu Ligth at the End. Od roku 2016 sa po vystriedaní niekoľkých odvážlivcov ustálil na poste speváka Lukáš „Puky“ Mikulský a tým sa definitívne ukončila kapitola inštrumentálnej tvorby.

    V októbri minulého roka vyšiel von prvý singel Unending Thread, ktorý si poslucháči budú môcť vypočuť aj na pripravovanom debutovom albume. K doposiaľ najväčším úspechom patrí účasť v súťaži Súboj Kapiel 2018, kde sa skupina LATE umiestnila na prvom mieste.